Chov skotu DEXTER

Plemeno DEXTER má velice klidnou a přátelskou povahu, malý vzrůst, navíc jsme se zaměřili na chov bezrohých jedinců, což přináší velkou výhodou při samotném chovu.

Chov vedeme v kontrole užitkovosti masných plemen a jsem členem plemenné knihy DEXTER, pod číslem 42.

V roce 2020 jsme koupili červeného geneticky bezrohého býka (homozygot) ,,ERNESTO RED APPA PP“

Zbarvení je obvykle celoplášťově černé, přípustné jsou i barevné varianty RED (červená) a DUN (šedá). Přípustné jsou bílé odznaky na břichu, ale pouze od pupku dozadu. V našem stádě se vyskytují všechny barevné varianty.

Krávy mají v dospělosti hmotnost 270 – 350 kg (výjimečně až 450 kg), býci váží v dospělosti do 500 kg. Výška v kříži je u krav v rozmezí 91 až 112 cm. Býci mají v dospělosti kohoutkovou výšku 96 až 121 cm.  Má-li dostatek potravy a přístřešek, dokáže přežít i v těch nejnepříznivějších podmínkách.  Krávy mají vynikající mateřské vlastnosti.

Těžké porody se vyskytují jen velmi vzácně a telata zaujmou svou vitálností téměř bezprostředně po porodu (rodí o hmotnosti 15 – 25 kg). Jedná se o velmi rané plemeno, jalovice mohou zabřeznout již ve stáří 15 – 18 měsíců. Zvířata jsou dlouhověká, ve stádě nejsou výjimkou krávy schopné reprodukce až do 20 let věku. Plemeno je velmi mléčné a telata dosahují vysokých odstavových hmotností.

Dexter je původně kombinovaným plemenem, ale většina chovatelů se zaměřuje na jednostrannou užitkovost. Populace plemene dexter v ČR je zaměřena výhradně na masnou užitkovost. Do České republiky byl první import uskutečněn v první polovině roku 2012 z Dánska do chovu pana Karla Rodena ve Skrýšově.

Více o charakteristice plemene se dočtete na stránkách ČSCHMS